Библиотека > Коментар върху Римляни
Глава 19. Въведение към Римляни седма глава
< назад съдържание напред >

  Глави шеста и седма от Римляни са скоби относно освещението.
Те са думи казани настрана от главната дискусия относно оправданието.
Павел включва три секции на освещение.
1) Принципа на освещението
2) Практиката на освещението
3) Профилактиката на освещението

Понякога, когато получите писмо, нещата, които са написани в скоби, или настрана са най – интересните.

Важното е да разберем, че в книгата, която изследваме, Павловото послание към Римляните,  има два пасажа, които са поставени в скоби.

Първите скоби

Първите скоби са, след като Павел насочва вниманието ни към славата и чудото на благовестието в Римляни 1:16,17.

“Защото не се срамувам от благовестието [Христово]; понеже е Божия сила за спасение на всекиго, който вярва, първо на юдеина, а после на езичника. Защото в него се открива правдата, която е от Бога чрез вяра към вяра, както е писано: “Праведният чрез вяра, ще живее”.

Наистина има скоби след това или пауза до като стигнем до: “Но сега....” в Римляни 3:21. С този текст Павел започва да изгражда акропола на християнското благовестие. Павел пише относно жертвата на Христос, Неговата благодат и любовта на Бог, както са представени в подаръка от Голгота.

Така че, текста от 1:18 – 3:20 е в скоби. В този интервал Павел обяснява, как нерелигиозните са изгубени и религиозните, които не познават благовестието са също изгубени. Има 14 исказвания които казват, че цялият свят е изгубен.

Вторите скоби

Сега, ние стигнахме до нови скоби. Глави шеста и седма в Римляни са в скоби. Темата на Римляни след пета глава, продължава директно в осма глава, а глави пета и шеста са в скоби.

Павел казва:

“И тъй, оправдани чрез вяра, имаме мир с Бога, чрез нашият Господ Исус Христос; посредством Когото ние чрез вяра придобихме и достъп до тая благодат, в която стоим, и се радваме поради надеждата за Божията слава. И не само това, но нека се хвалим и в скърбите си, като знаем, че скръбта произвежда твърдост, а твърдостта изпитана правда; а изпитаната правда надежда. А надеждата не посрамява, защото Божията любов е изляна в сърцата ни чрез дадения нам Святи Дух.” (Римляни 5:1-5) 

След това, неговата мисъл продължава:

“Сега прочее, няма никакво осъждане на тия, които са в Христа Исуса, (които ходят, не по плът, но по Дух)..... Но знаем, че всичко съдействува за добро на тия, които любят Бога.” (Римляни 8:1,28)

Сега виждате как мисълта му прескача глави шеста и седма. Те са скоби относно освещението.

Целият свят оправдан

Римляни 5 продължава темата на оправданието. “Когато бяхме безпомощни, в точното време Христос умря за нечестивите.” (Римляни 5:6) Павел обяснява, че чрез греха на един човек (Адам) всички хора бяха унищожени ( стихове 12,15,17,18,19). Сега, чрез правдата на един (Христос) всички хора бяха оправдани (стихове 15,17,18,19).

Никога не забравяйте: целият свят бе оправдан на Голгота. Само че не всеки знае това.

Вашата вест, за вашият невярващ съсед не трябва да бъде: “Ако ти се поправиш, може би Бог ще се почувства малко по благоразположен към неб.” Вашата вест, към вашият съсед трябва да бъде: “Поради това, което Бог е направил чрез Христос, бариерите между Бог и теб са премахнати.

Единствената бариера, която съществува е човешкото неверие.  Бариерата не е от страната на Бог. Дори не е в човешките грехове. Тя е човешкото неверие, защото ти трябва да дойдеш при Него, такъв, какъвто си.

Ако се опитате да се поправите, преди да дойдете при Бог, вие никога няма да имате мир. Не бива да мислите за това, какво Бог мисли за вас.  Трябва да  мислите за това, какво Бог мисли за Исус, вашият Заместник.

Вие не сте призвани да сключите мир с Бог. Никога не сте били призвани за това. Вие никога не можете да направите това.  Ние сме призвани да приемем Христос, който е нашият мир. Вие сте спасени чрез обективно благовестие, нещо, което стана извън нас, ние само се захващаме за него.

Оправдание – растеж в любов

Казвайки всичко това в пета глава, той иска да ни каже: “Чуйте! Това е, което ще се случи като резултат в живота ви.  Тези са промените, които ще настъпят. “ Това е, което ние наричаме освещение.

Ние не сме спасени чрез освещение, но никой не е спасен без него, защото Бог винаги дава своите подаръци с две ръце. Той не оправдава никого, когото не може да освети.

Какво е освещение? Правенето на велики неща ли е? Не. Освещението е растеж във вяра, надежда, любов, молитвен живот и хвала. Освещението е разцъвтяването и израстването на плода на Духа.

Плода на Духа е любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание. Срещу тези неща няма закон. (Галатяни 5:22,23 NIV)

Всички плодове в този списък са различни форми на любов. Радостта е любов в екстаз. Въздържанието е любов владееща чувствата. Търпението е любов носеща товар. Всичките те са различна форма на любов.

Освещението е растеж в любов. Не забравяйте че любовта не е чувство. Любовта, за която Библията говори не е емоция. Изразява се в емоция, но не е емоция.

Тя не е емоционална височина – Холивудска версия. Тя е принцип на неегоистичен живот, поради което ние искаме най – доброто за всички мъже и жени. Това е истинска любов.

Принципа на освещението

В тази част на глави шеста и седма, има три секции на освещение.

Първата част е относно принципа на освещението. Ние забелязахме че в първите десетина стихове на шеста глава Павел казва: (перефразирам) “Когато видите, че сте умряли на Голгота, греха изгубва силата си.”

Принципа на освещението е идентифициране с Христос в Неговата смърт. Ти трябва да смяташ, че си мъртъв. Независимо дали е гордост, нечистота, егоизъм,  алкохол, цигари или подлост ти трябва да смяташ, че ти се идентифицираш с Христос в Неговата смърт и че със старият начин на живот е свършено. Ще бъде така, ако вярвате.  Това е ключовият фактор.

Старото ви естество бе унищожено, чрез заповедтта на Бог, когато Той ви видя във вашият Представител Христос. Когато разберете това, греха няма да има повече претенции над вас. Ще се опита, но вие можете да кажете: “Ти нямаш повече право над мен. Аз съм мъртъв.”

Млада жена била поканена да отиде на въпросително парти. Тя отказала казвайки: “Тази институция има ново правителство”. Това е вярно за всички християни. Ние имаме ново правителство.

Сега разбирате важността на Римляни 8:5. “Тези, които живеят в зависимост с Духа, имат умовете си концентрирани върху това, което Духа желае.” Това, върху което концентрирате ума си в края на крайщата ви контролира. Това е принципа на освещението.

Практиката на освещението

След това Павел говори за практиката на освещението.

Той свързва практиката на освещението със поданник служещ на цар, слуга, работещ за господаря си и съпруга, грижеща се за съпруга си.

Павел извисява практиката на святост в освещението като казва: (перефразирам) “Вижте, когато сте обединени с Христос в неговата смърт, когато сте едно с Него във вашият живот, тогава плода на святостта се появява спонтанно. Не може да бъде иначе.

Вие сте запознати с вицовете за човешката любов. Мъжът ухажващ любимата си казва: “Ще се изкача на най – високите планини. Ще преплувам най – широките океани.” След това, обикновенно имаме няколко отговора от другата страна относно него, който е твърде мързелив да отиде до нейният дом, за да я вземе от там. Тези истории показват, че човечеството не е толкова добро, колкото звучи.

Но принципа е правилен. Любовта те кара да бъдеш щедър към този, когото обичаш.  Невъзможно е да бъдете запленен от любовта на Христос и да не отговорите на тази любов. Когато сме в брачни отношения с Христос, ние принасяме плода на святост.

Профилактиката на освещението

Третата секция, относно освещението е относно профилактиката на освещението. Тук ние идваме до пречка, до бариера. Винаги си спомням за великия мъж, Джордж Ромейнес. Той казва: “Благословен да бъде Бог за седмата глава в Римляни.” Аз повтарях това блаженство много пъти и вие ще се присъедините също, когато започнем следващата глава.

Цялата седма глава ни казва че закона е безпомощен да ни освети, както и да ни оправдае. Исус е този от когото се нуждаем. Пръв, Последен и Завинаги!

 
< назад съдържание напред >

Copyright (©) Всички права запазени. Да не се копира и разпространява под никаква форма без разрешение на носителите на авторските права.